עמוד ראשי

מיסיון

תוכן

חדשות

אודות

קישורים

פורום

Peace from Harmony
לוח השנה של עידן ההרמוניה (Harmonious Era Calendar and Address to Youth)

לוח השנה של עידן ההרמוניה

איכות החיים החברתיים ועתיד הילדים

הפנייה

לילדים, לבני נוער ולדורות הבאים

של 27 מחברים מ-12 ארצות

 

לב סימאשקו ו-

טלגאט אקבאשב, עדה אהרוני, מריה אסקונה, ריימון בצ'יקה,הרולד בייקר, קרי בואודן, קלוד וזיה, נינה גונצ'רובה, מרטה דוויט, דמיטרי איוושינצוב, טקיס יונידס, ולדימיר קבטורין, רנטו קורסטי, גאי קרקיו, אוולין לינדנר, רוזה לורד, ג'ון מקונל, הילרי רוזמן, מטריה רוי, סביר רוי, ברנרד סקוט, ברנרד פיליפס, רודולף זיברט, טטינה צליוטנה, איגור שדכן ואברם יוספין.

 

ב-12 שפות:

אנגלית, אספרנטו, רוסית, ספרדית, צרפתית, יוונית, גרמנית, פורטוגזית, יפנית, סינית, ערבית ועברית

___

יום ההרמוניה הגלובלית: 21 ביוני*

*זהו יום של היפוך הקיץ, אך יתכן תאריך אחר ליום ההרמוניה הגלובלית

 

יום ההרמוניה הגלובלית הוא תאריך המפתח בלוח-השנה של עידן ההרמוניה. האנושות נכנסת לתקופה זו, כשהיא אחידה במסעה לקראת השלום והסדר ההרמוני. היא זקוקה ללוח-שנה חדש ומידה אנושית חדשה. ההרמוניה מבטאת את כלל הטבע האנושי ומהווה מידה של בן-אדם ושל האנושות בחברה המודיעינית.

מחבר רעיון הפרויקט והעורך הראשי של הפנייה לילדים, לנוער ולדורות הבאים – לב סימאשקו.

____

ארצות ומחברי הפניה:

1.אוסטרליה – 2 מחברים – קרי בואודן והילרי רוזמן

2.אנגליה – מחבר אחד – ברנרד סקוט

3.ארגנטינה – מחברת אחת – מריה אסקונה

4.יון – מחבר אחד – טקיס יונידס

5.ישראל – מחברת אחת – עדה אהרוני

6.איטליה – מחבר אחד – רנטו קורסטי

7.הודו – 2 מחברים – מטריה רוי וסביר רוי

8.קנדה – מחבר אחד – קלוד וזיה

9.רוסיה – 8 מחברים – דניטרי איוושינצוב, ולדימיר קבטורין, לב סימאשקו, טטינה צליוטינה, אברם יוספין, נינה גונצ'רובה, טלגאט אקבאשב, איגור שדכן

10.ארה''ב – 6 מחברים – הרולד בייקר, מרטה דוויט, רוזה לורד, ג'ון מקונל, ברנרד פיליפס, רודולף זיברט

11.צרפת – מחבר אחד – גאי קרקיו

12.יפן – מחבר אחד – ריימון בצ'יקה

13.אזרח עולמי – אוולין לינדנר

 

המתורגמנים והעורכים של הפנייה בשפות:

1.אנגלית – מרטה דוויט, וויל הונרד, קלוד וזיה, רוזה לורד, לב סימאשקו

2.אספרנטו – רנטו קורסטי

3.רוסית – לב סימאשקו, נינה גונצ'ארובה

4.צרפתית – קלוד וזיה, גאי קרקיו

5.ספרדית – מריה אסקונה

6.יוונית – טקיס יונידס

7.גרמנית – ואגיד רגימוב, אולגה באיקובה

8.פורטוגזית – אדולף אלקילה, סרגי קוחטין

9.יפנית – יוליה בוגדנובה, אירינה דידושקינה

10.סינית – אנה צ"ז"ואו, קיריל קוטקוב

11.ערבית – ויקטוריה שמנובה, יווגניה פורסובה

12.עברית – איליה מינסקי, יקטרינה שוכמן

 

 

 

 

לילדים, לבני הנוער ולדורות הבאים:

כניסה לתקופת ההרמוניה

הפנייה

בהתחייבות ובכרוז

 

התמצית

 

הפנייה הזו היא ההתחייבות והכרוז לילדים, לבני הנוער ולדורות הבאים של העולם. היא כוללת את תכנית לוח-השנה של עידן ההרמוניה וממליצה עליו לדורות החדשים בתור האלטרנטיבה החיובית של הסדר ההרמוני העתידי, בתור כניסה אליו. בסיס לוח-השנה הזה הוא הרמוניה בחברההגלובלית. לוח-השנה של עידן ההרמוניה נולד בהצטלבות התרבויות היסודיות של העולם, מבטא את קשריהן ואת סולם הערכים המשותף שלהן, המתמקד בהרמוניה. התכנית הזו נוצרה על-ידי 27 מדענים, אנשי תרבות ואומנות מ-12 ארצות ומלכד 27 תאריכים. היא מתפרסמת בשפות רבות דבר המאפשר לה להיות גשר השלום, ההבנה והדיאלוג בין התרבויות היסודיות של עולמנו. הוא מלמד את הילדים הרמוניה ושלום ולא איבה ומלחמה.

 

הפנייה כוללת חמישה חלקים: הקדמה, הגדרת ההרמוניה, לוח-השנה של ההרמוניה, התזות של המחבריםוהתגובות הראשונות. השפות העיקריות של הפניה הן ארבע: אנגלית, רוסית, ספרדית וצרפתית. ושמונה שפות נוספות: אספרנטו, יוונית, פורטוגזית, גרמנית, יפנית, סינית, ערבית ועברית. חלוקת השפות לעיקריות ונוספות נובעת מצורך קיצור אורך הפנייה וממגבלות התקציב. מאותן הסיבות מתפרסמות בשפות הנוספות רק חמש תזות מתוך 20 ופרטיהן מתפרסמים רק באנגלית וברוסית.

 

תוכן העניינים:


1.הקדמה.

ההרמוניה – מידות האיש האוניברסאלי ויסוד עידן ההרמוניה

2.הגדרת ההרמוניה החברתית

3.לוח השנה של עידן ההרמוניה

4.פלורליזם הרעיונות: תזות המחברים

5.התגובות הראשונות

 

 

1. הקדמה. הרמוניה - מידת האיש האוניברסאלי ויסוד עידן ההרמוניה.

 

כולנו מרגישים ומבינים שעולם התעשייתי הישן עוזב יחד עם מלחמותיו וחוסר ההרמוניה. תקופתו נגמר .מגיע העולם החברתי החדש. הוא נשלט על-ידי המידע האוניברסאלי והרב-צדדי שיוצר את האיכות החדשה של החיים החברתיים, הדת, הפוליטיקה והכלכלה . החברה הגלובלית פותחת ומפתחת את הטבע האמיתי והאוניברסאלי של האדם. המידע האוניברסאלי יוצר את האיש האוניברסאלי שיוצר את המידע האוניברסאלי והסדר החברתי ההרמוני ולהפך. הסדר הזה משקם את ההרמוניה החברתית הנסתרת שהייתה ליסוד המכוון של האנושות מימי קדם בכל התרבויות, אך הופכת להיות דרושה ואקטואלית רק בזמננו.

 

פיתגורס - הפילוסוף העתיק ביטא לפני 2500 שנה את מהות האיש: "איש הוא המידה לכל דבר באופן בו הוא קיים ואיך הוא לא קיים". הגדרתו נוגעת באיש הקודם וחסר ההרמוניה , ובחברה של התקופה העוזבת עם הפולחן של הפרט. פולחן זה יצר את האיש הפרטי ("חד-מימדי" לפי ג. מרקוזה) וחסר הרמוניה וגם החברה הפרטית ("חד-ממדית" לפי ג. מרקוזה) וחסרת הרמוניה ולהפך. העדפת הפרט הביא לדיסהרמוניה של האיש ושל החברה שהתבטאה ב"מלחמת כל בכל" (לפי גובס) ממושכת, באיבת העמים, הדתות, התרבויות והקבוצות בתוך החברה. נבדלות ברכוש, עושר, מקצוע, גיל, מין וכו'. חפצים פרטיים יצרו איש פרטי וחברה פרטית ולהפך.כתוצאה מכך לא רק האיש היה למידה של חפץ פרטי אלא גם חפץ פרטי הפך למידת האיש.

 

המאה שלנו היא תקופת מעבר מהעדפת הפרט להעדפה של המידע האוניברסאלי (המוגשם באינטרנט הנגיש לכל), מהאיש הפרטי והחד-מימדי והחברה חסרת ההרמוניה לאיש הרב-מימדי והאוניברסאלי ולחברה ההרמונית, מתקופת הדיסהרמוניה אל תקופת ההרמוניה. במשך המעבר הזה הולכת וגדלה החשיבות של המידע האוניברסאלי ונוצרת החברה הגלובליתבה ההרמוניה הופכת למידה וההעדפה של האיש הרב-מימדי והאוניברסאלי, ושל החברות, הדתות, התרבויות והציוויליזציות. הרמוניה היא המידה של האיש האוניברסאלי הרב-צדדי. היא המידה של כל מה שהוא עושה ומה שהוא לא עושה בעזרת המידע האוניברסאלי. הפרט יוצר ודורש דיסהרמוניה. המידע האוניברסאלי יוצר ודורש את ההרמוניה החברתית ואת האיש ההרמוני והאוניברסאלי ולהפך. המידע האוניברסאלי הוא העתודה וההנחה הראשית לאיש הזה ולחברה ההרמונית והגלובלית. בעזרת המידע האוניברסאלי האיש מתחיל ללמוד ולחיות בהרמוניה בחברה הגלובלית. ילדים ובני הנוער תופסים את המקום המועדף בתהליך המעבר של הלימוד האוניברסאלי הזה. הם הופכים לראש פינה של תקופת ההרמוניה ותרבותה. תכנית לוח השנה של עידן ההרמוניה משקפת את תנאי החברה החדשים ומאחדת את 27 התאריכים של הסמלים האוניברסאליים של האנושות, המאוחדים בערך האוניברסאלי של ההרמוניה.

 

תכניתנו נוצרה על-ידי המאמץ המשותף של 27 מדענים, אנשי אמנות והתרבות מ 12 ארצות להנחלת התרבות של דור המבוגרים לדורות החדשים. התכנית מיועדת לילדים, לבני נוער ולדורות הבאים, שעליהם להכניס

לתוקף ולפתח את לוח השנה הזה בחיי היום-יום שלהם. הילדים ובני הנוער הופכים לעמוד השדרה של החברה ההרמונית . עליהם לקדם את התהליך הגלובלי הממושך ומורכב הזה, אך גם הקונסטרוקטיבי והחיובי. תהליך זה הינו האלטרנטיבה לאיום ההרסני הגובר של איבת העמים, התפשטות הנשק הגרעיני, הטרור, הפער בין עשירים ועניים, זיהום הטבע ושאר הסיבות המאיימות לחסל את האנושות. אנו מקווים שתכניתנו המשותפת תתרום באופן חיובי לתהליך הזה בקרב הנוער ודורות הבאים.

 

לבסוף ברצוני להביע תודה מקרב לב לכל המחברים, שבלעדיי עבודתם העיקשת וויכוחיהם הקשים במשך ארבעה חודשים, ההפניה ולוח-השנה לא היו באים לעולם. תודה מיוחדת רציתי ברצוני להביע להרולד בייקר, שיום האהבה הגלובלית שלו הביא אותנו לרעיון לוח השנה, לעדה אהרוני שקידמה את הרעיון של תרבות העולם החדש, לרודולף זיברט על רעיונו של חוק הזהב של הדתות, לריימונד בצ'יקה על רעיונו בנושא הערכים והסמלים האוניברסאליים, לג'ון מקונל – בן 91 שנים, המייסד של יום האדמה, האפוטרופוסים של האדמה ו"כוכב התקווה", לנינה גונצ'רובה, לקלוד וזיה וטלגאט אקבאשב על סדרת התאריכים ההומניטאריים והאקולוגיים, לטטינה צליוטינה, לקרי בואודן, למטריה ולסביר רוי על התאריכים המוקדשים לילדים. כל תאריך הוא יהלום בלוח השנה של ההרמוניה, שישמור על זכר יוצרו, הוא – כוכב היום המסוים, שהדליק מחברו. ברצוני להביע הכרות טובה גם למתורגמני לוח השנה: למריה אסקונה -על התרגום לספרדית, לקלוד וזיה – על התרגום לצרפתית, לטקיס יונידס – על התרגום ליוונית, לרנטו קורסטי – על התרגום לאספרנטו ועוד. לעורכים: וויל הונרד, קלוד וזיה, מרטה דוויט, רוזה לורד ועוד. למאיירו הילרי רוזמן. אני מודה מאוד לאשתי ליוסיה, שאהבתה, סבלנותה ועזרתה עזרו לי להתחיל בתכנית הזו ולהביאה לגמר וכסמל לאהבתנו.

 

לב סימאשקו, פילוסוף חברתי וסוציולוג, היועץ של סנט-פטרסבורג, המנהל של האוניברסיטה הטטרוסוציולוגית, איפל''ק ברוסיה ושל האתר הבינלאומי "תרבות העולם החדשה מתוך הרמוניה והעדפת הילדים" http://www.peacefromharmony.org.

סנט-פטרסבורג, רוסיה24 באפריל 2006

 

 

2. הגדרות ההרמוניה החברתית

 

הגדרת ההרמוניה החברתית מניחה את הגישה הסוציו פילוסופית החדשה לחלוטין. לפיה ההרמוניה היא המידה של האיש האוניברסאלי והאיש – בעל המידע האוניברסאלי הוא המידה של ההרמוניה החברתית האוניברסאלית. יש שני סוגי ההרמוניה: החיצונית היא התפקודית, הקשורה בתפקידה ובמשמעותה בחברה, והפנימית או מבנית? הכוללת את האקטורים החברתיים (הקבוצות והחוגים המובילים בחברה), את המבנה והסדר המארגן. במקביל קיימים שני סוגי ההגדרה: התפקודיים והמבניים. ההגדרות התפקודיות מובעות בקיצור באופן הבא:

 

ההרמוניה החברתית היא:

- החיפוש אחרי האחידות המוסכמת, השקולה והדו שיח של השוני. אחידות שוני כזאת יוצרת את ההרמוניה החברתית ואת סדרה המבני. סדר השוני הוא הסדר של האחידות ההרמונית שלו, הזהה לשלום ההרמוני או לסדר ההרמוני.

- הסדר ההרמוני של השוני לא מבטל את הסכסוכים הפנימיים אך מבטל את האפשרות לסדר אותם בכוחדבר הורס את אחידות השוני.

- קביעת העיקרון: "המבקש את השלום ייצור את ההרמוניה" במקום העיקרון "המבקש את השלום ייכון למלחמה".

- חלופה לכל תרבות המלחמות הקודמת, שתוצאתה ההגיונית היא השמדת האנושות.

- השלום הנצחי בין התרבויות, הדתות, העמים והציוויליזציות השונות ,מונע מלחמות ואיבה אך שומר על ההבדלים וההישגים שביניהם בהרמוניה ובאחידות.

- שינוי ההדגש בכלכלה, פוליטיקה, מדע וחינוך והעדפת הסדר הצבאי הדיסהרמוני אל העדפת סדר השלום וההרמוניה.

- הבטחת התקווה, האמונה והאהבה הגלובליים לילדים, גברים, נשים והדורות הבאים.

- פניית מדעי החברה מהגנת ה"סטאטוס קוו" אל תגלית הסדר ההרמוני ומחקר של האקטורים (קבוצות וחוגים וכו') הטבעיים שלו, המספקים לו את ההרמוניה החברתית.

- פתרון הבעיות ההולכות וגוברות של האנושות ( כגון: בעיה אקולוגית, אנרגטית, של מצרכי מחייה, דמוגרפית וכדומה ) דרך ייסוד סדר העולם ההרמוני המבטיח את התאחדות הציביליזציות וריכוז משאבי העולם לא לצורך הכנת מלחמות אלא למען פתרון בעיות גלובליות.

- האיכות החדשה של קיום חברתי שבאה בתור סדר חדש לחלוטין של החיים החברתיים שקובע את תוכנם החדש לחלוטין.

-הרב-קוטביות השקולה והמוסכמת של סדר העולם של "כפר גלובלי".

- שיווי המשקל הדינמי היציב של הגזעים האנושיים השונים על סמך קבוצות חברתיות שהן הרמוניות ושוחרות-שלום בטבען.

- התכנון החברתי המשותף של צורת העתיד ההרמוני בכוחות הילדים, בני הנוער והמבוגרים על פי עקרונות השלמה, דו-שיח והסכמה.

 

לוח השנה של עידן ההרמוניה הינו:

- אחד הסמלים החשובים ביותר של סדר ההרמוניה החברתית האנושית בשלב החברההגלובלית.

- ויתור על הסדר הקודם בן אלפיים של חוסר הרמוניה חברתית שהיה מלא במלחמות אתניות בלתי פוסקות, באיבה דתית ובהתנגשויות תרבותיות.

- חלופה לכל החגים הצבאיים ולוחות השנה של העידן החדש.

- אחת הדרכים התרבותיות להרמוניה החברתית של מזרח ומערב, צפון ודרום ולסדרם ההרמוני.

-אוסף ערכים משותפים ותאריכיהם המאחדים את האנושות ואת רבגוניותה התרבותית.

- שמירה על כל התאריכים מלוחות השנה הקודמים שמאחדים ושוחרים שלום.

- סמל התרבות החדשה של עולם ההרמוניה וכניסה לתקופת ההרמוניה.

- הפיכת כל ימי השנה לתאריכים השוחרים שלום ושאינם משאירים זמן למלחמות ואיבה ומקרבים את האנושות לסדר ההרמוניה החברתית.

התאריך המרכזי המאחד תאריכים אחרים בלוח השנה של תקופת ההרמוניה הוא יום ההרמוניה הגלובלית – 21 ביוני.

 

ההגדרות הפונקציונאליות של ההרמוניה החברתית שמגלות את תפקידה וחשיבותה בחברה, נגישות ופשוטות יותר מהגדרותיה הסטרוקטורליות המגלות את המבנה הפנימי של סדר ההרמוניה החברתי ושל אקטורים (קבוצות, מעמדות וכו'). ההגדרות המבניות זקוקות לתיאוריה סוציו-פילוסופית ולגישה מסוימת. הרב-גוניות של התיאוריות וגישות אלה הופכת את הגדרות ההרמוניה לנושא מחקר ודיון ממושך שתחילתם מונחת בשני הפרקים האחרונים של ספר-הפנייה שלנו.

 

3.לוח השנה של עידן ההרמוניה

של החברההגלובלית

 

פתח-דבר

 

אנו, 27 המחברים – מדענים, אמנים ואנשי תרבות מ-12 ארצות, נציגי הציביליזציות ודתות העולם העיקריות, שאוהבים את ילדינו ונכדינו, מודאגים מגורלם של כל ילדי כדור-הארץ ומלוכדים על-ידי רעיון ההרמוניה כערך מפתח של תרבות העולם החדשה:

 

- פונים בזה אל נוער העולם ואל הדורות הבאים וקודם כל אל ההורים הצעירים והעתידים:

 

- מציעים את לוח השנה של עידן ההרמוניה כלוח השנה של תרבות העולם ההרמונית שנולדת יחד עם היוולדות החברהההרמונית. תוכניתלוח השנה הנוכחי כוללת בתוכה את 25 תאריכי ההרמוניה, האהבה, השלום וערכים אוניברסאליים האחרים שמקובלים על כל התרבויות, הדתות, האומות והציביליזציות.

- מתחייבים גם בהמשך לפתח ולקדם בצורה פרקטית את לוח השנה למען הדורות הבאים. לוח שנה חדש דורש פילוסופיה, השקפת-עולם ותיאוריה חדשה, אולם אין לנו הבנה משותפת של מבנה ואקטוריה של ההרמוניה החברתית וגם דרכים להשיג אותה. כמעט כל אחד מאיתנו מצדד בנקודת-מבט שונה שמגוונן מוצג להלן בתזות המקוצרות. אנו מודעים לכך כי בלא דו-שיח הן בינינו והן עם דורות הצעירים, בלא השתתפותכם הרוחנית לא יתקיים לא לוח השנה החדש של תרבות השלום ולא נימוקו הפילוסופי-תיאורטי. היבטים תרבותיים אלה המחליטים בחיי השלום היומיומיים שלכם זקוקים לחשיבתכם, לבחירתכם ולשיתוף-פעולה.

- קוראים לכם לעודד, לפתח, לחדש ולהשלים אותם ברעיונותיכם, הצעותיכם מעשיכם באופן אקטיבי ופרקטי. אתם יכולים לבטאם באתרנו "תרבות השלום החדשה מתוך הרמוניה ועדיפות הילדים", בדף ההידברות http://www.peacefromharmony.org/?cat=en_c&key=132.

וכמו כן, מדענים, אמנים ואנשי תרבות מכל ארצות העולם מוזמנים להצטרף להתחייבות\פנייה זו שעשויה להיות נקודת-מפנה רעיונית למעבר ממסורת העימות למסורת ההרמוניה הן בעולם המידע הגלובלי והן בחיי האדם היומיומיים.

 

לוח השנה של הרמוניה

 

תרבות של כל חברה וכל ציביליזציה יוצרת את לוח השנה הייחודי משלה שלפיו חוגגים את המאורעות החשובים ביותר עבור החברה. לוחות שנה באים להזכיר מדי יום את הערכים התרבותיים וקובעים את התנהגותו היומיומית של האדם. לוחות שנה מרובים של מלחמה מהציביליזציות הקודמות ובנות זמננו מציינות את תרבות המלחמה השולטת בהם ושעקרונה הבסיסי הוא "רוצה בשלום – היכון למלחמה" (Si vis pacem, para bellum) מוחלפים בתרבות החדשה ללוח השנה של שלום שעקרונו הוא "רוצה בשלום – חפש הרמוניה". הם מתאימים לעידן המידע החדש שמקורו במחצית המאה הקודמת. התרבות החדשה נולדת בלאט ובייסורים בחיקה של התרבות הישנה תוך כדי סינתזה של הישגיה מציביליזציות שונות וראשית כל ממערב וממזרח. רעיון של הרמוניה וחלום עליה התפתחו הן במערב: מהומרוס, פיתגורס ואפלטון עד לייבניץ ועד ימינו והן במזרח באסכולות שונות של בודהה ושל קונפוציוס. לפיכך לערך ההרמוניה יש את כל הסיבות להיות ערך משותף בחברה הגלובלית שנולדת בעידן המידע. ההרמוניה הייתה לפנים חלום בלתי מושג ואילו החברה האינפורמציונית פותחת אפשרויות ריאליות להתגשמותו כפי שבחברה התעשייתית

הוגשמו חלומות על אוטו, מטוס, רדיו, טלוויזיה ועוד. ההרמוניה בלבד יכולה להיות חלופה לאיום והסכנה החמורה ביותר של השמדה עצמית בחברה התעשייתית. מכאן שהחברה התעשייתית יכולה להיות חברה הרמונית בלבד, או שהיא לא תהייה בכלל.

תרבות ההרמוניה ונימוקיה התיאורטיים למיניהם מוצגים בצורה הרחבה ביותר באתר הבינלאומי והרב-תרבותי "תרבות השלום החדשה מתוך הרמוניה ועדיפות הילדים" (www.peacefromharmony.org). האתר איחד במשך שנה אחת למעלה מ-140 מחברים מ-27 ארצות, נציגי ציביליזציות ודתות עולמיות עיקריות. האתר הנוכחי קיבל את דחף המוצא מהקרן הבינלאומית לספרות ותרבות השלום (איפל"ק) שמייסדתה ונשיאתה היא פרופ' עדה אהרוני, משוררת ומדענית בעלת שם עולמי. היא זאת שהביאה לעולם את הרעיון של תרבות השלום ההרמונית החדשה. אתרנו ממשיך את מפעל קידום השלום של איפל"ק, ובדפיו, בהתאם לעיקרון הרמוניית השוני, מצאו את מקומן גרסאות שונות של הרמוניה ודרכי השגתה.הבדלים אלה בקצרה באים לידי ביטוי באופן כזה בערך:

 

עדה אהרוני מפתחת את התיאוריה ואת הפרקטיקה של תרבות השלום ההרמונית החדשה על סמך הבנה הדדית וכבוד בקרב האנשים והעמים ועל בסיס שוויון מגדרי ביצירת העולם ללא מלחמות.

מרטה דוויט מפתחת את התיאוריה של חלוקת השלטון והרמוניותו .

ריימון בצ'יקה מפתח את התיאוריה של ערכים וסמלים אוניברסאליים שבעזרתם מתבצעת ההרמוניזציה של הדתות.

הילרי רוזמן מפתחת את תיאוריית הרמוניזציה וקומוניקציה של הלבבות.

רוזה לורד מפתחת רעיון של סולידריות אימהית בהתגברות על הרעב כתנאי הכרחי להרמוניה החברתית.

אוולין לינדנר מפתחת את תיאוריה של שוויון הכבוד ומניעת ההשפלה כנקודות המוצא אל החברה ההרמונית וההגונה.

ברנרד פיליפס מפתח את התיאוריה של הגישה הרשתית ושל השקפת העולם הדיאלוגית.

ברנרד סקוט מפתח את התיאוריה של הטבע הקיברנטי ושל מערכת ההרמוניה.

רודולף זיברט מפתח את התיאוריה של איחוד הדתות על סמך כלל הזהב של הדתות שהוא הכלל ההרמוני במהותו.

קרי בואודן מפתחת רעיון של הבטחת העולם ההרמוני והטוב עבור הילדים.

הרולד בייקר מפתח רעיון של יום האהבה הגלובלי הבלתי נפרד מההרמוניה.

רנטו קורסטי מפתח רעיון של השפה הבינלאומית האספרנטו ככלי לשוני להשגת השלום, ההרמוניה והאחווה.

לב סימאשקו מפתח את התיאוריה הטטרסוציולוגית של ההרמוניה החברתית על סמך מעמדות חוגיים ועדיפות הילדים. וכיוצא בזה.

 

רעיונות אלה של תרבות השלום ההרמונית ושל הדרכים השונות להשיג אותה מוצגים בתזות המחברים שלהלן וגם בדפים של אתרנו שמהווה עבורנו כלי הדו-שיח ודרך ההרמוניה, ההסכמה והשלום.

 

אקורדים תרבותיים ותיאורטיים שונים חותרים אל ההרמוניה, כלומר אל ההתאחדות באחידות שקולה, דיאלוגית ומותאמת. זהו תהליך ממושך, דק וקשה ביותר. אנו מזמינים את כולם, ובראש ובראשונה את הנוער, להצטרף אליו.

אנו מלוכדים בשאיפתנו אל ההרמוניה וקוראים לנוער להתגייס להרמוניה, מכיוון שחלופתה היא שאיפה למלחמה,לשנאה, להשמדה ולהעדר-סובלנות שמאיימים על חייכם וממלאים אותם בסיכונים. דרך ההרמוניה היא דרך האפשרות ולא הדרך שהיא בלתי נמנעת. היא אינה מתגשמת בעצמה אלא כתוצאה מבחירתנו המשותפת ללכת בה. אנו מציעים לכם לבחור בדרך ההרמוניה החדשה במקום הדרך הצבאית המסורתית.

 

בעיית השלום היא הבעיה העיקרית בין כל הבעיות הגלובליות של האנושות, משום שרק פתרונה ראשית לכל תאפשר ללכד את כל העמים ולרכז את משאבי העולם לפתרון בעיות גלובליות אחרות – עוני, בריאות, אקולוגיה, דמוגרפיה, אנרגיה ועוד. בלא איחוד וריכוז אלה לא ניתן לפתור אותן.אנו משוכנעים כי בזמננו רק ההרמוניה ולא המלחמה עשויה להיות דרך להיכל. אנו קוראים לנוער לצאת לדרך יצירת ההרמוניה שמונעת מלחמות ומספקת שלום אמיתי!

 

בסביבה רב-תרבותית ובקומוניקציה רב-לשונית של אתרנו נולד לוח השנה של תרבות השלום החדשה כהרמוניה של אקורדים שונים. האקורדים כאלה הם התאריכים, כגון:

 

קרן אהבה שהוקמה בארה"ב מציעה לחגוג כל שנה ב-1 במאי את יום האהבה הגלובלית www.thelovefoundation.com).

עדה אהרוני, המייסדת והנשיאה של איפל"ק, מציעה להכניס ללוח השנה החדש את יום תרבות השלום החדש ב-30 ביולי שהוא הקמת איפל"ק בשנת 1999. יום זה הפך להתחלת החיפוש אחרי דרכים חדשות לתרבות השלום ההרמוני החדש שבנוי על פי העיקרון "רוצה בשלום – עבוד למען השלום" ולהתחלת מחקר הדרכים האלה. בעזרת איפל"ק מפתחת עדה את המחקר,התיאוריה והפרקטיקה של תרבות השלום המהפכנית , של הספרות והשירה על סמך הבנה הדדית וכבוד בקרב האנשים והעמים ועל בסיס שוויון מגדרי שמניח השתתפות פעילה של נשים ביצירה משותפת של העולם ללא מלחמות.

 

קרי בואודן (אוסטרליה), מייסדת מועדון ההבטחה הבינלאומי (www.thepromiseclub.com) המציאה את לוח השנה הדומה (http://my.calendars.net/betterworld) ומציעה לחגוג ב-30 בנובמבר את היום הבינלאומי של הבטחת שלום לילדים.

 

ד"ר לסוציולוגיה מרטה דביט מארה"ב מציעה לכלול בלוח השנה החדש את התאריך 11 בנובמבר כיום הבינלאומי של הפסקת המלחמות לצורך הזכרה לדורות הבאים על גמר מלחמת העולם הראשונה ומלחמות העבר אחרות. היא הציעה גם, יחד עם עדה אהרוני, את יום הפיוס. עדה אהרוני הציעה את

ה 15 במאי כתאריך חשוב לפלשתינים וליהודים רבים וכדוגמה לפיתרון של שלום לסיכסוך במזרח התיכון.

 

רוזה לורד (ארה"ב) מציעה לחגוג ב-12 בינואר את היום הבינלאומי של חיסול הרעב והעוני שסביר להשלים אותו בערך הצדק המבטיח את חיסולם.

 

המחברים של אתרנו (www.peacefromharmony.org) בשנת 2005 הציעו להתחיל ב-1 ביוני תנועה גלובאלית חדשה "ניצור לילדים עדיפות בעולם". אנו מציעים כעת לציין ב-1 ביוני לא רק את היום הבינלאומי של הגנת הילדים אלא גם של עדיפות הילדים. בשבילנו התאריך 1 ביוני הוא היום הבינלאומי של הגנה ושל העדיפות לילדים. עדיפות הילדים היא ההגנה הטובה ביותר עבורם, וגם ההתפתחות הטובה ביותר (ההרמונית), החינוך, הבריאות והשלום. אנו גם מציעים לחגוג ב-21 ביוני שהוא יום של היפוך הקיץ (אם לא נמצא תאריך מתאים יותר) את יום ההרמוניה הגלובלית מתוך הבנת ההרמוניה במובן הרחב ביותר – הן בתוך החברה, הן בתוך האינדיבידואל, הן בין העמים, הן בין האינדיבידואלים והן בין האדם לבין הטבע. יחד עם זאת מוצע להכריז על 21 ביוני כעל יום הקרן הגלובלית של העולם ההרמוני לצורך מגבית. העולם ההרמוני המבטל מלחמות הינו התוצאה החשובה ביותר מההרמוניה החברתית. מלחמות והתחמשות סופגות כיום כספים עצומים ואילו עולם ההרמוניה המונע את המלחמות זקוק לכספים לא פחות עצומים, קודם כל לצורך חיסול העוני ולמען החינוך ההרמוני לילדים. אם כן, אנו מציעים להקים קרן למגבית, למשל, ליד האו"ם ולהכריז על 21 ביוני כעל היום העיקרי של המגבית.האיחוד של שני הימים יוסיף ליום הראשון (יום ההרמוניה) עידוד פרקטי וליום השני (יום קרן ההרמוניה) – הטעם התרבותי הגבוה ביותר.אם הכספים שמוציאים כיום למלחמות ולהתחמשות היו נשלחים לקרן העולם ההרמוני, היינו משיגים אותו כעבור 20-40 שנים.

 

פרופ' רודולף זיברט (ארה"ב) שבמשך 30 שנים מנהל קורס בינלאומי "עתיד הדתות: ממלחמה אל עולם הציבילזציות", פרופ' ריימון בצ'יקה (קיאוטו, יפן) ולב סימאשקו מציעים לכלול בלוח השנה של הרמוניה את יום כלל הזהב הגלובלי של הדתות ב-1 בינואר (אך ייתכן תאריך אחר) שהוא יום השנה החדשה. יום כלל הזהב מאחד את הדתות ואת המאמינים, מוביל אותם אל השלום ואל ההרמוניה לעומת חוק התגמול ((lex talionisשל הדתות שהופך להתנכרות, לדיסהרמוניה, לסיכסוך ולהתנגשות שממלאים, לצערנו הרב, כמעט את כל ימי השנה. לעומת זאת יום כלל הזהב יהיה ליום של כל המאמינים וכל הדתות על פני כדור הארץ משום שמכירים בכלל הזהב הן בכל הדתות העולמיות והן בתנועות רוחניות חילוניות. זה יהיה יום האתוס הגלובלי.

 

נשיא איגוד עולמי לאספרנטו רנטו קורסטי ולב סימאשקו מציעים לכלול בלוח השנה של הרמוניה את יום האספרמטו הבינלאומי ב-15 בדצמבר שהוא יום ההולדת של ד"ר זמנהוף שהמציא את האספרנטו בשנת 1887 והניח יסוד של הדו-לשונית הבינלאומית כמעבר ממושך לשפה בינלאומית אחידה. יום האספרנטו הבינלאומי הוא יום השפה הבינלאומית האוניברסאלית לכל העמים על פני כדור הארץ, זהו יום הפסקת האפליה הלשונית, זהו יום הצטרפות הנוער לשפה ההרמונית, השוחרת-שלום ואחווה בעולם. זהו יום חגיגת הזכויות הלשוניות של האדם בכל העולם.

 

לב סימאשקו מציע לכלול בלוח השנה של הרמוניה את התאריך 5 במרץ כיום הסליחה הגלובלית לכל האנשים,העמים, הדתות והציביליזציות על כל הפגיעות ההדדיות, העלבונות, ההשפלות והנזקים.

 

ד"ר אוולין לינדנר מציעה להפוך את יום זכויות האדם ב-10 בדצמבר (יום הצהרת זכויות האדם באו"ם ב-1948) ליום הבינלאומי של שיווין הכבוד, של הזכויות האוניברסאליות ושל מניעת ההשפלה. בעיקרון הראשון של ההצהרה הכללית – כל האנשים נולדים חופשיים ושווים בכבוד ובזכויות – הוא העיקרון הבסיסי בחברה ההרמונית וההגונה של עידן המידע.

 

טטינה צליוטינה מציעה לכלול בלוח השנה את התאריך 10 בינואר כיום הקומוניקציה הגלובלית של הילדים ביניהם ועם המבוגרים, כולל ממשלה וחברי פרלמנט, ועם כל אלה שמסוגלים לעזור להם לחיות חיים מלאים והרמוניים. ביום זה יקבלו הילדים בתקשורת אפשרות של שיחה פתוחה עם המבוגרים ואחד עם שני לצורך חילופי רעיונות, ובין השאר בנושא של עדיפות הילדים בחברה. כמו כן היא מציעה את יום הצדקה הגלובלית וגמילות החסדים לילדי העולם ב-31 במאי (לפני היום הבינלאומי של הגנה ושל העדיפות לילדים), שבו כל האנשים, וקודם כל העשירים, יקבלו סיכוי לעזור באופן פומבי לילדים נזקקים.

 

טלגאט אקבאשב, נינה גונצ'רובה וקלוד וזיה, היוזם והרכז של התוכנית "פלנטה 3000" שפועלת משנת 1996, מציעים לכלול בלוח השנה של ההרמוניה 4 תאריכים שקשורים לאקולוגיה ולתרבות האדם, לקשרו ההדדי המודע בינו לבין כל איתני הטבע, ליכולתו לעודד הרמוניה ולשתף פעולה איתם. וגם 3 תאריכים המקודשים לאזרחי העולם, לאיחוד העמים ולתרבות פלנטארית.

 

22 במרץ – יום השמש. השמש הוא סמל של אהבה מוחלטת שיוצרת את החיים.

 

10 ביולי – יום המים הטהורים. המים הם סמל של טוהר השאיפה של האדם, של הכוונות הבהירות ושל ברירות המידע. הדוגמה המוחלטת למים הטהורים היא ימת בייקל שמוקדש לה כנס שנתי "קריאת בייקל – קריאת הפלנטה". הכנס התקיים החל משנת1997 באירקוטסק, בסברובייקלסק, בבייקלסק, בעמק טונקין, באולן-אודה מטעם האיגוד החינוכי באירקוטסק, המרכז ההשכלתי לחינוך חברתי והמרכז הסיבירי של תוכניות אירו- אסיאתיות בשיתוף פעולה עם ממשלת רפובליקה בוריאטיה.

 

22 ביולי – יום ההרים. ההרים הם סמל של גובה של רוח האדם ששואף לפתוח את הפוטנציאל שלו ולקבל על עצמו אחריות ריאלית לחיים על פני כדור הארץ. באלטי (מחוז אלטאי ורפובליקה אלטאי) החל משנת1996נערכים מסעים תרבותיים-חינוכיים ופסטיבל שנתי של יצירתם החברתית של הילדים והנוער "אלטאי הנסתרת" (2003-2002) והחל משנת2004 נערך גם פורום שנתי "קריאת ההרים" בעידוד ממשלת רפובליקה אלטאי.

 

24 ביוני – יום האוויר. האוויר הוא סמל של אנשים נודדים שמביאים חיים חדשים ו"רוח שינוים". האוויר הוא נשימה, עצם החיים. יולי הוא חודש של המבשר בעל הכנפיים מרקורי. ב-24 ביוני האינדיאנים האמריקאים חגגו את יום הפולחן לרוח הגדולה בעלת הכנפיים.

 

3 בספטמבר – יום התרבות הפלנטארית. התרבות הפלנטארית היא התרבות החדשה המבוססת על אחריות לכדור הארץ.

כדור הארץ הוא אחדות התלת-ממדית החיה. מספר 3 מסמל את אחדותם של הגוף, הנפש והרוח. מספר 9 – ספטמבר והוא האנרגיה של הזמן החדש ושל החיים המודעים. "מלכות של 3 ו9 " היא סמל של חברת האהבה, ההרמוניה והשלום.

 

17 באוקטובר – יום אזרחי העולם. בחודש זה החל משנת 1993 נערך כנס בינלאומי שנתי "חינוך אזרחי העולם", שתשעה מהם התקיימו במוסקווה והעשירי, היובלי, נפתח ב-17 באוקטובר בסמארה. הכנס נערך כל שנה על-ידי התנועה הבינלאומית "חינוך למען החיים", האוניברסיטה העממית לתרבות חברתית, קרן ההתפתחות החברתית "העולם ללא גבולות", קרן התפתחות החינוך "פרספקטיבה", המרכז הסיבירי של תוכניות אירו- אסיאתיות בעידוד של מכון הסינתזה הפלנטארית (שוויץ) וקרן של תרבות השלום.

 

19 באוקטובר – יום השולחן העגול. זהו סמל של אחוות העמים, של אחדות התרבויות ושל שיתוף פעולה הרמוני.

ביום זה החל משנת 2000 נערך השולחן העגול "סיביר כשטח תרבותי-חינוכי אחיד" ובשנת 2005 התקיים השולחן העגול הבינלאומי "אחידות תרבויות העמים".

 

מטריה וסביר רוי, מנהלי אירגון ההורים לילדים-נכים שבקלקוטה בהודו, מציעים את התאריך 2 באפריל כיום הבינלאומי של אהבה, עדיפות וזכויות ילדים-נכים של כל העולם.

 

ג'ון מקונל מציע לכלול בלוח השנה של ההרמוניה שני תאריכים: 21 במרץ כיום כדור הארץ שהמציא אותו בשנת 1970 ו4 באוקטובר כיום התקווה.

 

איגור שדחן, הבמאי הרוסי הידוע, מציע לכלול בלוח השנה שלנו את התאריך 14 במרץ כיום סבים וסבתות, כחג עצוב ועליז גם יחד ושמבטא את קשר הדורות.

 

רוברט וברברה מילר (http://www.goodmorningworld.org/) יכולים להציע את יום האושר. ייתכן שקיימות גם הצגות כאלה אחרות.

 

התאריכים המוצגים, יחד עם הימים הבינלאומיים שהוצהרו על-ידי האו"ם כגון: יום הנשים, יום הבריאות, יום הידע, יום המדע, יום האמנות, יום הסביבה וכדומה, מניחים את אבן היסוד ללוח השנה של התרבות החדשה בעולם ההרמוניה

של עידן המידע.

 

1 בינואר – יום כלל הזהב של הדתות

10 בינואר – יום הקומוניקציה של הילדים

12 בינואר – יום של צדק וחיסול הרעב והעוני

5 במרץ – יום הסליחה של האנשים, העמים, הדתות והציביליזציות

14 במרץ – יום סבים וסבתות

21 במרץ –יום כדור הארץ

22 במרץ- יום השמש

2 באפריל – יום של אהבה, עדיפות וזכויות ילדים-נכים

1 במאי – יום האהבה הגלובלית

15 במאי – יום הפיוס

31 במאי – יום הצדקה וגמילות החסדים לילדי העולם

1 ביוני – יום ההגנה והעדיפות לילדים

21 ביוני – יום ההרמוניה הגלובלית

21 ביוני – יום הקרן הגלובלית של עולם ההרמוניה

24 ביוני –יום האוויר

10ביולי – יום המים הטהורים

22 ביולי – יום ההרים

30 ביולי – יום תרבות השלום החדשה

3 בספטמבר – יום התרבות הפלנטארית

4 באוקטובר – יום התקווה

17 באוקטובר –יום אזרחי העולם

19 באוקטובר – יום השולחן העגול

11 בנובמבר – יום הפסקת המלחמות

30 בנובמבר – היום הבינלאומי של הבטחת השלום

10 בדצמבר – יום שוויון הכבוד, שוויון הזכויות ומניעת ההשפלות

15 בדצמבר – היום הבינלאומי של השפה האספרנטו ושל זכויות האדם הלשוניות

? – יום האושר

+ הימים הבינלאומיים בעלי חשיבות גלובלית שהוצהרו מטעם האו"ם

www.UNmeditation.org.

(אולי יש טעם להרחיק משמות הימים של לוח השנה את המילים "גלובלי" ו"בינלאומי" על מנת לפשוט אותן, אך זה יחליט הנוער).

 

אנו מזמינים את הציבור הרחב, וראשית כל את הנוער, לדון בלוח השנה התרבותי של עולם ההרמוניה, להחליף דעות, להציע תאריכים נוספים הן בלוח השנה של המאה החדשה והן לאלף השנה החדש. לוח השנה של ההרמוניה הוא המשותף לכל הגזעים, והציביליזציות של העולם. הוא מאחד אותם ונועד להיות לאלטרנטיבה ללוחות שנה ולתרבות המלחמה שמפרידים ביניהם. אנו רואים חובה לעצמנו להעניק את לוח השנה של ההרמוניה הנוכחי לדורות הבאים על מנת לצרף אותם להתפתחות ולחגיגה במקום לוחות השנה של מלחמות, איבה וסכסוכים.

 

פנייתנו פתוחה לחתימה ולהצטרפות (עם השלמות ותיקונים) של בני דור המבוגרים המודעים לאחריותם לדור הצעיר - מצד אחד, ולבני הנוער שחותרים אל השלום בדרך ההרמוניה ולא בדרך המלחמה – מצד שני. פנייתנו פתוחה גם לאירגונים בינלאומיים כגון: או"ם וגם לממשלותשאליהם תישלח. אנו מקווים לעידודה של יוזמת השלום שלנו שתעזור להם למצוא לוח שנה משותף וערכים מלכדים.

ב-9 במאי 2006

 

 

4. רבגוניות של תרבות העולם, של ההרמוניה החברתית, של לוח השנה

של ההרמוניה ושל דרכי התממשותם

 

ג'ון מקונל

המייסד הבן 91 של יום כדור הארץ

 

תקווה לעתיד

 

האם יש תקווה לחיים בעתיד על פני כדור בארץ?

 

"כוכב תקווה"

 

זה היה נהדר אם היינו מסוגלים לשגר לשמים "כוכב" בהיר כסמל התקווה של כדור הארץ.

 

כאשר נשאלות שאלות גדולות של קיום האלוהים ושל החיים שאחרי המוות, הן מופיעות לפנינו כרז בלתי נתפס אין לי תשובות עליהן. ברם ,על השאלות של כאן ועכשיו אני מוצא תשובה בכך שהאהבה האמיתית (האלטרואיזם היצירתי) היא שמביאה תועלת לאנשים ולכדור הארץ ושמסוגלת להאריך את חיי האנושות כדי שהדור הבא יוכל להמשיך ולחקור את השאלה "מהו טעם החיים?"

 

סודי הגדול הוא שגורג בוש ומנהיגים נוצריים אחרים מספרים שהם אוהבים את ישו כשהם מוותרים עליו ותורמים מיליארדי דולרים לנשק השטני ולתוכניות הצבאיות שנועדו לעשות שלדים מאויביהם ואילו המנהיגים הנוצרים הגדולים של פעם הפגינו איך להפוך את אויביהם לידידיהם.

 

פיתרון הסכסוכים בלא שימוש בכוח עשוי לסמוך על אהבה ואמונה גרידא. ההיסטוריה מאמתת את דבריי. הוכחתי את האמת בחיי ובמעשיי.

 

4 באוקטובר-יום של האפשרות הגלובלית

הדרך הטובה ביותר להצבת השלום על פני כדור הארץ

 

בשנת 1957 משכתי את תשומת לבם של כולם במאמר-המערכת "הנוף מכף ואלי" שפורסם בעיתוני היומיומי בקרולינה הצפונית. הצעתי בו שנשגר לווין שיבריק כל לילה ויהיה לכוכב התקווה לכל האנושות.

 

הלווין הראשון שוגר ב-4 באוקטובר. נדמה לי כי התקשורת לא שמה לב על העובדה שזה היה יום חג של פרנסיס הקדוש. והלווין שוגר על-ידי ברית המועצות האתיאיסטית של אז (מי שבחר בתאריך זה היה כנראה נוצרי סמוי).

 

הידע שלי ותפילות החיים שכנעו אותי שאנו זקוקים למטרה משותפת שמקובלת על האנשים של כל דתות ותרבויות ושמסוגלת למשוך את תשומת לבם. אנו זקוקים למשהו שישים קץ לארכיון ההיסטורי הנורא של מלחמות ואי-צדק.

 

כשפתחנו במחקר החלל גילינו את כדור הארץ. כעת אנחנו יודעים שכולנו בני משפחה אנושית אחת ושיש לנו רק כדור הארץ אחד.

 

אך נטייתנו למלחמה וקמצנותינו כמעט והרסו את הפלנטה שלנו ואת עתידם של אנשיה. בו בזמן הולכת וגדלה המודעות שעלינו להשתנות אם ברצוננו להמשיך את הקיום האנושי.

 

החלטה של 4 באוקטובר

תפילת השלום של פרנסיס הקדוש

 

אדוניי, הפוך אותי לכלי עולמך

שם היכן השנאה תן לי לזרוע אהבה

שם היכן אי-הצדק...- סליחה

שם היכן הספק...- אמונה

שם היכן החושך...- אור

ושם היכן התוגה...- שמחה.

 

תן שלא אבקש בהרבה

נחם כדי לנחם

הבן כדי להבין

אוהב כדי לאהוב

 

בשביל כך יש את אשר אנו מקבלים

זוהי הסליחה שאנחנו סולחים

וזהו המוות

שאנחנו נולדים בו לחיי הנצח

 

התפילה של פרנסיס הקדוש פונה אל האנשים של כל תרבות ואמונה.על תוכנית מחקר החלל לתכנן עכשיו את שיגור הלווין בתור כוכב התקווה ב-4 באוקטובר.זה עשוי למשוך תשומת לב כללית לדרך הנפלאה אל השלום הגלובלי שניבא פרנסיס הקדוש.WWW.EARTHSITE.ORG

-----------------------------------------

 

רודולף זיברט

כלל הזהב

 

כבר במהלך המעבר מהתקופה המודרנית אל התקופה הפוסט-מודרנית הדיאלקטיקה הכללית של המושגים כמו דתי וחילוני,חיזיון ושכל, אמונה וידע עשויה לאפשר שיתוף פעולה של אנשים דתיים וחילוניים, מאמינים ומשכילים בכיוון לאתוס הכלל-עולמי. אפשרות זו מרוכזת בכלל הזהב המשותף לכל דתות העולם: הדת הסינית, ג'יניזם הודו, הדת של בודהה, היהדות, הנצרות, האיסלם ועוד. כלל הזהב מקיף לא רק את כל המקרא (כולל ספרי הנביאים) אלא גם את הברית החדשה והקוראן. כלל הזהב מקובל גם, ללא כל בעיה שהיא על משכילים ואנשי רוח רבים כיסוד של האתוס הגלובלי.

 

כלל הזהב בגירסה סינית:

אל תעשו לאחרים דבר שאתם אינם רוצים שיעשו לכם.

 

כלל הזהב בגירסה הודית:

החובה העיקרית: לא לגרום כאב לאחרים שיגרום כאב לכם.

 

כלל הזהב בגירסה בודהיסטית:

המצב שלא נעים לי הוא אותו הדבר גם לזולתי, איך אני יכול לגרום לו דבר שלא נעים לי?

 

כלל הזהב ג'יניזם:

האדם חייב להתנהג עם כל היצורים כפי שהוא רוצה שיתנהגו אתו.

 

כלל הזהב בגירסה יהודית:

על תעשו לאחרים דבר שאתם אינכם רוצים שיעשו לכם.

 

כלל הזהב בגירסה נוצרית:

כל דבר שנעשה לאחרים זה מה שאתם רוצים שאחרים יעשו לכם.

 

כלל הזהב בגירסה איסלמית:

אף אחד מכם אינו מאמין כל עוד הוא אינו רוצה לאחיו את אותו הדבר שהוא רוצה בשבילו.

 

על תשתית העיקרון הבסיסי של כלל הזהב מנוסחים ארבע הנחיות מוסריות האופייניות לכל דתות העולם הגדולות של האנושות. הנחיות אלה נחוצות כדי להבין את האלטרנטיבה הגלובלית של העתיד.

 

1. אתם לא צריכים להרוג, לייסר, לטרוף ולפצוע. משמעותה של הנחייה זו במינוחים הפוזיטיביים היא: עליכם לכבד את החיים. עליכם להיות נאמנים לתרבות החיים ולתרבות האהבה ולא לתרבות המוות.

2. אתם לא צריכים לשקר, לרמות, לזייף,לסלף. משמעותה של הנחייה זו היא:עליכם לדבר ולהתנהג על פי האמת. עליכם להיות נאמנים לתרבות האמת ולתרבות הסובלנות.

3. אתם לא צריכים לגנוב, לנצל, לשדוד ולשחד. משמעותה של הנחייה זו היא: עליכם להתנהג ביושר ובצדק. עליכם להיות נאמנים לתרבות של צדק ולתרבות של סדר כלכלי.

4. אתם לא צריכים להרבות במיניות, ברמאות, בפגיעה בכבוד, בחרפה. משמעותה של הנחייה זו היא: עליכם לכבד ולאהוב זה את זה. עליכם להיות נאמנים לתרבות של שותפות ולתרבות של שוויון כבוד של גברים ונשים.

----------------------------------------

 

ריימון בצ'יקה

הנימוק ההגיוני של לוח השנה של השלום

 

לב סימאשקו בצורה מאוד חזקה ומשכנעת הציע את רעיונו של לוח השנה של השלום שאכן גורם להיווצרות של תרבות השלום וההרמוניה החברתית לדורות הבאים .נכון, אנו, הדור המבוגר, חווינו את הסערות ואת הפשע של המאה העשרים שהרגה, לפי אחת ההערכות, 187 מיליוני אנשים בכל העולם (הובסבון א. תקופת הקיצוניות: ההיסטוריה הקצרה של המה השדרים(1994-1914). לונדון.פינגווין.1994). כאב, עוני וייסורים שנוצרו על-ידי האחים האנושיים היו עצומים, נוראים ובלתי מתוארים. האם ילמד פעם לקח הגזע האנושי? צריך לעשות הרבה מאוד על מנת להפסיק לחלוטין את השיגעון האנושי. קריאה לנוער שיהיה אחראי למחר לקבל את לוח השנה של שלום הוא הצעד שנראה הסביר ביותר בדרך לכיוון זה. אודות לוח השנה אנו יכולים לומר " אנו דומים לחגינו" (זהו שם הספר של עמיתי אתציוני וג'רלד בלום, 2004, הכותרת שלו: תפיסת החגים והטכסים).

 

עף על פי שנימוקיה של היוזמה מובנים מאליהם בשבילי ברצוני להגדיר אותה במינוחים של ערכים וסמלים. הם מהווים ציר התרבות ובמידה מסוימת הם גם המניעים המודעים או הבלתי מודעים ללב ולשכל, הדחפים לרגשותיו ומחשבותיו של האדם.

 

ערכים הם דבר-מה שהאנשים חותרים אליו. הם מסתפקים בדברים אחרים: בביטחון כלכלי, בבריאות גופנית, ביופי ובהנאה, בעמדה חברתית גבוהה, ביושר פרטי, בהרגשת חופש, בידידות ובאהבה. כסף מהווה הערך שמועבר לערכים אחרים – ובזה הוא מאוד מושך – אך כל הערכים העיקריים הם בלתי הפיכים. במילים אחרות, כל ערך שואף לסיפוקו המסוים. כל בן אדם בזמנים שונים שואף לערכים שונים. לפיכך קשה לתאם אותם אפילו בתוכנו. ועל אחת כמה וכמה יותר קשה לתאם ערכים קולקטיביים וכלל-אנושיים!

 

הסימולים (האקספרסיות הסמליות) הם דמויות-סמלים קונקרטיים של דברים בעלי ערך. הסימולים מפגינים הנאה. הדגלים הלאומיים והתרבות האתנית –בגדים אתניים או דתיים, רעלה, זקנים, ראשים מגולחים ועוד – כולם משבחים שייכות לעדות אתניות או לקבוצות אחרות. הם מציעים ביטחון של השייכות ושל המוצא המשותף. ריטואל דתי, טכסי חתונה, טכס פתיחת האולימפיאדות, אירועים של כדורגל עולמי וכדומה הם החגיגות של הערכים המסוימים. הצגות האופנה מפגינות את היופי הגופני ואת האלגנטיות.

 

בהתחשבות בתכונות של הערכים והסימולים, הדתות היו יכולות לבצע תפקיד ראשי בהתממשות הערכים שמובילים ליתר ההרמוניה החברתית. הערכים הדתיים המשותפים עשוים להתקבל, אף כי לא בקלות, משום שמקורות האושר האנושי הם אוניברסאליים ומספרם מוגבל. ביחס לסמלים, הדתות נמצאות במצב דו-משמעותי. כדי להישאר ייחודיות, הדתות צריכות לפתח ולעודד את הערכים, את הריטואלים ואת החגים משלהן שמיוחדים להן. אין טעם לשאוף לאיחוד בעניין זה. הרב-גוניות הדתית מהווה אושר של התרבות האנושית. אמנם לצורך ליצור הרגשה של אחידות יהיה מועיל אם לדתות יהיו מספר מסורות משותפות,למשל, ארוע של לוח השנה כמו יום של כלל הזהב הגלובלי, או יום השלום הגלובלי או יום התודה הדתית הגלובלית. ליום כזה יש חשיבות עצומה. הוא ילהיב אותם לקידום של הערכים המשותפים ושל האמונה המשותפת. ברגע שכוח האמונה של מאות מיליונים ישאף אל השלום ואל ההרמוניה האנושית העולם ישתנה. (ראה: ר. בצ'יקה. "אל ההרמוניה בתחום הדת דרך סימול וערכים").

http://www.peacefromharmony.spb.ru/?cat=en_c&key=127

--------------------------------------------------------

 

הרולד בקר

האהבה וההרמוניה

 

דרך החיים מקבלת כיוון חדש כאשר אנו מודעים לעוצמתה של האהבה המוחלטת שתמיד חיה בלבנו. מהמודעות מתחילה הגישה החדשה אל החיים שמובילה אותנו אל השלום הפנימי, אל ההרמוניה הטבעית ואל האושר האמיתי. היא גם משנה את עצם החברה מכיוון שאנו מתחילים לבטא במודע את אהבתנו הבלתי מוגבלת. כולם וכל אחד מפגין את המרץ שלה בכל צעד של חייו היומיומיים ובמגע עם אחרים.

 

מי שמרגיש את האהבה מדליק ניצוץ שמחדש את כל תופעות ומחיה את האחידות שמתגברת על חוסר השלמות שלנו. האהבה היא אותה האנרגיה ואותה החוכמה שמאחדות את כל העולמות הרבים, את המחשבות ואת הפרספקטיבות ומשחזרת את קשרנו הראשוני עם כל הדברים. האהבה, וליתר הדיוק האהבה המוחלטת, היא שמביאה שלום והבנה לתוך הכול, אפילו לשם היכן אלה לא היו קודם ואיפה שהם נראו בלתי אפשריים. מכיוון שאנו באים לעולם זה כדי לברר מי אנחנו ומדוע אנו מתנהגים כך ולא אחרת, אנו מתחילים להסתכל בעצמנו בראי האנושות. השתקפות הנזק היא הנזק שלנו, כאבם הוא כאבנו, רוגזם של אחרים הוא הרוגז שלנו. אותו הדבר נראה גם בראי הטבע. ההרס שלו הוא ההרס שלנו,היופי שלו הוא היופי שלנו. באופן אנלוגי: בילדינו אנו רואים את עצמנו, בחיוך שלהם-את חיוכנו. דמויות אלה שנראות מקריות הן מחשבותנו של פעם ותמונותינו. הן מזכירות לנו בתמידות כי האהבה היא גם תשובה וגם שאלה. כדי לראות את האהבה באחרים אנו צריכים קודם לראות אותה בתוכנו. אנו יוצרים את המציאות החדשה כל רגע כל עוד אנו חיים. כאשר אנו בוחרים באהבה ולא בפחד, בטוב ולא בשנאה, בהתאחדות ולא בהיפרדות, בשלום ולא במלחמה אז אנו מוסיפים לאנושות דמות חדשה...את אהבתנו.

---------------------------------------------------------------

 

לב סימאשקו

טטרסוציולוגיה: פילוסופיה חברתית של עידן ההרמוניה

 

בתרבות של כל חברה של כל ציביליזציה ישנו לוח השנה ספציפי שכולל המאורעות החשובות ביותר עבור החברה. לוח השנה הינו מערכת סמלים יומיומיים של ערכים תרבותיים. בציביליזאציה המערבית עידן של החברה התעשייתית מהמאה ה-17 ושל שלבו המפותח - חברת הסיכון (אולריך בק ,1992) ממחצית המאה ה-20 יצר את לוח השנה של החירות שמוגשם בתאריכים של מהפכות השחרור הלאומיות ושל כל מיני מלחמות: ממקומיות ועד לעולמיות. זוהי תרבות החירות שמושגת במהפכות, במלחמות ובהתחרות חמורה (מלחמות מסחריות) שהיא ההמשך של המלחמה בתנאיי השלום. כמעט כל יום השנה של תרבות זו מדוגל במאורעות של ניצחון או של תבוסה במלחמות או במהפכות. כמעט כל יום שלה הפך לחג מהפכה, שחרור, עצמאות, ניצחון, צבא, כל מיני כוחות צבאיים כמו חיל-הים, חיל-האוויר, צבא-היבשה, חיל-השיריון,חיל-הנחתים, משמר-הגבול, חיל-החלל וכו'. כמעט כל יום כזה הפך למצעד צבאי.

 

החברה התעשייתית של סיכונים לוחמת או עומדת להילחם כל יום, לפי כך לוח השנה שלה הוא לוח צבאי. לכן שולטת בה תרבות המלחמה ולא תרבות השלום. העיקרון הבסיסי של התרבות "רוצה בשלום – היכון למלחמה" (Si vis pacem para bellum). תרבות החירות הפכה לתרבות של מלחמה, של טרור, של אלימות ושל השפלה, והובילה לסכנה של דחייה עצמית. שלב זה של הציביליזציה המערבית נסתיים. היא הזדקנה בהכנות צבאיות, גוססת בהרי ההתיישנות, דנה את עצמה לסכנה של השמדה עצמית גרעינית ושל אבדון חיים צעירים לאין ספור שחפים מפשע בקרבות צבאיים חסרי טעם על הגמוניה.

 

מהמחצית השניה של המאה ה-20 בתוך החברה הזאת נולדה חברה חדשה – החברה האינפורמציונית שבעצם יכולה להיות ותהייה, בשלב המפותח, רק חברה הרמונית, או שהיה לא תהיה בכלל. חברת המידע ההרמונית זו תשמור בתוכה על הישגי החירות והטכנולוגיה של החברה התעשייתית, אך תגביל אותם בתרבות ההרמוניה החדשה של העולם האמיתי. התרבות החדשה של ההרמוניה ושל עולם ההרמוניה נולדת באיטיות ובייסורים בחיקה של התרבות הישנה כשהיא מפיקה את הישגיה מציביליזציות שונות: ממערב וממזרח, מצפון ומדרום ומכניסה לתוכה עדיפויות חברתיות וערכים חדשים שיוצרים את הסדר החדש של ההרמוניה החברתית. זהו סדר של אחידות השוני השקולה, הדיאלוגית והמותאמת. סדר כזה של אחידות השוני הוא הסדר של האחידות ההרמונית שזהה לעולם ההרמוני כשוויון המשקל היציב של קבוצות חברתיות ואתניות שונות על בסיס עדיפות הילדים. הילדים הם נקודת המשען של החברה האינפורמציונית ושל הסדר שלה.

 

הסדר ההרמוני של הגזעים השונים ושל הציביליזציות השונות מתגשם את הערך של ההרמוניה שהוא הערך הקדום והנפוץ ביותר, ולפי כך הוא גם הטבעי ביותר לכל התרבויות. רעיון של ההרמוניה החברתית התפתח בכל הציביליזציות, וקודם כל במזרח בדתות של קונפוציוס ובודהה וגם בדרום באמונות של ילידי-המקום באפריקה, בהודו ועוד. המסקנה של פרופ" ריצ'רד ניסבט (2005) כי רעיון של הרמוניה הוא הרעיון המרכזי בתרבות של מזרח אסיה נכונה גם לגבי התרבויות העיקריות של המזרח והדרום. אמנם רעיון זה לא זר גם לציביליזציות של הצפון והמערב. בחשיבה המערבית הוא נולד בפואמות של הומרוס והתפתח באסכולות של פיתגורס, אפלטון ואריסטו וגם בתקופת רנסנס ובתקופה של לייבניץ. אולם לא ההרמוניה אלא החירות הפכה לערך היסודי עבור החברות התעשייתיות של אירופה ואמריקה שמתפתחות במהירות רבה .רעיון ההרמוניה ממשיך להתקיים בציביליזציה המערבית גם בזמננו. לפיכך ההרמוניה כערך משותף (אך במידה שונה) לכל הציביליזציות מניחה את אבן היסוד לסדר של ההרמוניה החברתית, לעידן ההרמוניה, לתקופה החדשה וללוח השנה של עידן זה ומתמקדת ביום של ההרמוניה הגלובלית (הגדרותיהם ראה לעיל). יחד עם ההרמוניה הזאת בלוח השנה הנוכחי מוצאים את מקומם הערכים הבלתי נפרדים מההרמוניה הזאת, כגון: השלום, האהבה, כלל הזהב של הדתות, הסליחה, החירות, השוויון, האחווה, האושר ועוד שהם הערכים החשובים ביותר לדורות הבאים, לבני הנוער ולילדים.

 

לתרבות ההרמוניה בחברות הקודמות לא היה הבסיס החברתי המודע (אקטורים חברתיים), ומשום כך היא הייתה פחות (במזרח) או יותר (במערב) מרגינלית בכל הציביליזציות. ורק בחברה האינפורמציונית תרבות ההרמוניה וסדר ההרמוניה מוצאים את המודעות לעידודם החברתי הטבעי בארבע המעמדות החוגיים של האוכלוסיה שמועסקים בארבע תחומים של הייצור החברתי ושהם הרמוניים מטבעם. לכן הם מהווים את התמיכה החברתית הטבעית למען סדר ההרמוניה של השוני. על יסוד המעמדות ההרמוניים הטבעיים ההרמוניה הופכת להיות עדיפה בחברות האינפורמציוניות של כל הציביליזציות ויוצרת את המבנה החברתי החדש ואת ההיררכיה עם עדיפות הילדים. המבנה החברתי הזה וההיררכיה החופפת היו לנודעים, למודעים ולמובנים רק עכשיו על התשתית התיאורטית של טטרסוציולוגיה שמאחדת בתוכה את רעיון ההרמוניה הערכי שהוא על פי רוב מזרחי ואת הרעיון המבני של החוגים הסוצייטליים שהוא על פי רוב מערבי. היא מוצגת בתיאוריות רבות של זמננו: א.הידנס,1990 , ל. סקליאר, 1991 , ר.רוברטסון,1992 ועוד חוקרים שלושה חוגים סוצייטליים, א. בק 1998 , ג. טרנבורנ, 2002 – ארבעה חוגים, א.אפדוראי, 1996 -חמישה חוגים, וכו'. ( את ההנמקה המפורטת של ארבעת החוגים ושל מעמדות החוגיים של האוכלוסיה ראה בספרי "טטרסוציולוגיה: תשובות לאתגרים", ס.-פטרסבורג,2002 ובאתרנו http://www.peacefromharmony.org/docs/2-1_eng.pdf

 

במקום היררכיה של המעמדות המתנגדים ביחסם לרכוש או לפי העושר (המעמד העליון, הבינוני או מעמד הפועלים) תרבות זו מציבה את ההרמוניה של המעמדות החוגיים ומעניקה עדיפות חברתית לילדים ולנוער (עדיפותם יוצרת את ההיררכיה ההרמונית החדשה) כקבוצה שיש לה בחברה האינפורמציונית פוטנציאל, יכולת והצרכים האינפורמציוניים האינטנסיביים והמקיפים ביותר. איכותם של הילדים קובעת את איכותה של החברה האינפורמציונית. במילים אחרות, האיכות החברתית של החברה האינפורמציונית תלויה באיכות האינפורמציונית של ילדיה. בתרבות ההרמוניה החדשה שניתן לכנות אותה גם "התרבות החוגית" מועדפת לא התעשייה אלא החוג החברתי שבמרכזו עומדת הסוב-ספירה של הילדות. בסדר ההרמוני החדש הופכים למועדפים לא ענפי התעשייה הצבאית אלא התחומים החברתיים של חינוך ובריאות. (על עדיפות הילדים בצורה יותר מפורטת ראה בספרינו ובמאמרינו באתר).http://www.peacefromharmony.org/docs/2-4_eng.pdf

 

תרבות זו יוצרת חלוקה חדשה של השלטון הדמוקרטי: שווה בשווה בין המעמדות החוגיים

http://www.peacefromharmony.org/?cat=en_c&key=13. בדמוקרטיה זו שניתן לכנות אותה דמוקרטיה של חוגים חברתיים, כל האוכלוסיה וכל קבוצותיה מקבלות גישה לבחירות דמוקרטיות. תרבות ההרמוניה מעניקה לילדים את זכות הבחירה שמבוצעת על-ידי הוריהם ושיוצרת בסיס חברתי של עדיפות הילדים הפוליטית ושל כל הקבוצות החברתיות שקשורות לילדים: ההורים, הורי ההורים, המורים, הרופאים, המאמנים, המחנכים וכו'. שיעור הקבוצות האלה יחד עם הילדים הוא מ-50 עד 80% בקבוצות שונות. ובכך תרבות ההרמוניה יוצרת לעצמה בסיס חברתי אדיר ודמוקרטיה חדשה שמכוונים לא למלחמה למען החירות האבסטרקטית (שדוגמתה המובהקת היא ארה"ב המודרנית ו”מלחמות על החירות" שלה התמידות), אלא לילדים למען ההרמוניה, השלום והחירות ללא שימוש בכוח. עדיפות הילדים משמשת להתגברות על האפליה הדתית, האתנית והגזעית, וכמו כן לשיתוף הפעולה ולהרמוניה של תרבויות וקבוצות שונות. תרבות ההרמוניה הופכת לתרבות העולם ההרמוני שמונעת מלחמות, טרור ועוני ואת תשתיתם הכלכלית. תרבות ההרמוניה המבוססת על המעמדות החוגיים ועל עדיפות הילדים יוצרת את סדר ההרמוניה החברתי שמוצא את ההנמקה התיאורטית הראשונה בטטרסוציולוגיה כפילוסופיה החברתית הפוסט פלורליסטית (פוסט פלורליזם אינו דוחה אלא מחזק ומפתח את הפלורליזם). ובכן, בטטרסוציולוגיה ההרמוניה החברתית של המעמדות החוגיים מובנת כמצב הטבעי של החברה האינפורמציונית. דרך להשגת ההרמוניה החברתית הינה עדיפות הילדים שנוצרת על-ידי חקיקה של זכות הבחירה של הילדים שמבוצעת על-ידי הוריהם. ההורים, וקודם כל ההורים הצעירים והעתידים, ואף הקבוצות החברתיות הקשורות לילדים (המורים, הרופאים וכו') מגיעים אל המודעות להכרח של עדיפות הילדים ושל זכות הבחירה שלהם דרך השכלה מקיפה בסביבה חינוכית הרמונית ובתקשורת ובלחיצה של התנועה הגלובלית או המקומית (בכל ארץ) "ניצור לילדים עדיפות בעולם". תנועה זו מוצגת בצורה יותר מפורטת באתרנו בפרק 10 של תוכן העניינים, ובייחוד בעמוד 8-10 http://www.peacefromharmony.org/?cat=en_c&key=121.התפקיד עדיפותי של הילדים בתרבות ההרמונית של החברה האינפןרמציונית באה לידי ביטוי בלוח השנה של עידן ההרמוניה בשורה של התאריכים הקשורים לילדים: ימים של צדקה, של הגנה, של עדיפות, של קומוניקציה, של הבטחה וכו'. מבחינת הטטרסוציולוגיה לוח השנה הזה מבטא את האיכות החדשה של החיים החברתיים ואת הסדר החדש של העולם ההרמוני שהם התוצאה מהמעמדות החוגיים ומעדיפות הילדים בחברה.

 

לוח השנה של עידן ההרמוניה מאחד את העמים, את הציביליזציות ואת הדתות, וזה מה שדורשת החברה האינפורמציונית הגלובלית. לוח השנה הזה הוא האלטרנטיבה ללוחות השנה רבים של מלחמה של החברה התעשייתית העוזבת שהפרידו בין האנשים, הדתות והציביליזציות ושהנציחו את עימותם ואת התנגשותם. לוחות השנה של העידן החדש במשך אלפיים שנה בדרך כלל היו כל יום ממולאים במלחמות, ואילו לוח השנה של עידן ההרמוניה לדורות הבאים את מניעת המלחמות, הטרור, העוני וההשפלה. התרבות, לוחות השנה וסדר המלחמות נשארים בעבר ובמקומם מגיעים התרבות, לוח השנה הסדר של ההרמוניה החברתית.

 

טטרסוציולוגיה נותנת הבנה מדעית של הסדר החברתי של ההרמוניה, של המבנה שלו,של תפקידו ושל הזמן והדרכים להשיג אותם. הפילוסוף היווני הקדום פיתגורס אמר לפני 2500 שנה שהאדם הוא המידה של כל הדברים ואילו מהטטרלודיה יוצאת מסקנה מדעית: מידת האדם היא ההרמוניה או ההרמוניה היא מידה של כל האנשים.המידה הזאת מתגלה ומתגשמת בתקופה של החברה האינפורמציונית. זוהי המידה של האדם האינפורמציוני האוניברסלי. אחד הביטויים החשובים של מידה זו מהווה לוח השנה של העידן האינפורמציוני שתוכניתו מוצגת בפנייתנו. לפיכך הטטרסוציולוגיה היא הפילוסופיה החברתית המתאימה ללוח השנה הזה שמאחד תאריכים שונים השוחרים שלום לאחדות מוסכמת. בעתיד תתחלק ההיסטוריה של האנושות לשתי התקופות: לעידן ההרמוניה ולעידן שלפניו. או שהיא לא תהייה בכלל. לדבריו של ג'ון מקונל "מדענים רבים מכירים בכך כי ההיסטוריה של האנושות עוד מעט תסתיים אם לא יחול שינוי ניכר בהתנהגות האנושית" (www.earthsite.org). על סמך הטטרסוציולוגיה אני משוכנע כי לשינוי
העיקרי הזה עשוי להיות רק המעבר מהדיסהרמוניה החברתית לסדר ההרמוניה החברתית.

Edited by Dr. Dalia Steiner
WICO Founder and International President
"Ambassador for Peace"
IsraelUp
© Website author: Leo Semashko, 2005; © designed by Roman Snitko, 2005